Skip to content

324 Dutchmans Point Rd.Mantoloking, NJ 08738

Built 1978

Last Sale Price
$524,000
Last Sale Date
Jul 7, 1997

Property Information

Block44.05
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class19
DescriptionA-2SF3G-P 3427
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,427
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,052,300
67%
Improvement Value:$511,700
33%
Total Assessment$1,564,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,398+5.2%
2024$38,396+6.7%
2023$35,981+1.3%
2022$35,526+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$524,000
DeedBook 5498, Page 135

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 5391, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1978