Skip to content

317 Dutchmans Point Rd.Mantoloking, NJ 08738

Built 1976

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Apr 15, 1991

Property Information

Block44.05
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-P 3222
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,222
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,423,500
81%
Improvement Value:$342,400
19%
Total Assessment$1,765,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,613+5.2%
2024$43,353+3.5%
2023$41,887+1.3%
2022$41,357+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$650,000
DeedBook 4959, Page 977

Property Built

Built

Year Built: 1976