Skip to content

300 Bay LaneMantoloking, NJ 08738

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2018

Property Information

Block44.08
Lot3.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,382
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$481,100
68%
Improvement Value:$227,900
32%
Total Assessment$709,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,313+5.2%
2024$17,406+3.5%
2023$16,817+1.3%
2022$16,605+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970