Skip to content

224 Ketch Rd.Mantoloking, NJ 08738

Built 1955

Last Sale Price
$1,395,000
Last Sale Date
Sep 25, 2024

Property Information

Block44.09
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,595
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$416,600
77%
Improvement Value:$125,200
23%
Total Assessment$541,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,845+5.2%
2024$13,159+3.5%
2023$12,714+1.3%
2022$12,553+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,395,000
Sq Ft1,595DeedBook 19814, Page 698Recorded10/9/2024

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4987, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1955