Skip to content

325 Bay LaneMantoloking, NJ 08738

Built 2022

Last Sale Price
$242,400
Last Sale Date
May 22, 1998

Property Information

Block44.12
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class18
DescriptionA-2SF2G-P
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,329
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$486,500
58%
Improvement Value:$355,900
42%
Total Assessment$842,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,759+5.2%
2024$20,681+54.5%
2023$13,388+1.3%
2022$13,218+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$242,400
DeedBook 5580, Page 301