Skip to content

303 Bay LaneMantoloking, NJ 08738

Built 1965

Last Sale Date
Jun 15, 2022

Property Information

Block44.12
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,068
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$486,500
75%
Improvement Value:$159,300
25%
Total Assessment$645,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,431+5.3%
2024$15,604+3.6%
2023$15,068+1.3%
2022$14,875+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965