Skip to content

351 Bay LaneMantoloking, NJ 08738

Built 2016

Last Sale Price
$1,454,500
Last Sale Date
Mar 10, 2017

Property Information

Block44.12
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class19
Description2SF1G-P 3305
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,269
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$550,700
54%
Improvement Value:$469,200
46%
Total Assessment$1,019,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,344+5.8%
2024$24,906+3.5%
2023$24,064+1.3%
2022$23,760+3.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,454,500

From:

To:

Sq Ft3,269DeedBook 16693, Page 1980Recorded3/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,575DeedBook 15825, Page 1779Recorded6/13/2014

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook 5031, Page 855