Skip to content

338 Bay LaneMantoloking, NJ 08738

Built 1970

Last Sale Price
$1,525,000
Last Sale Date
Jun 18, 2011

Property Information

Block44.13
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class16
Description1SB2G-P 1701
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,701
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,100,000
86%
Improvement Value:$175,300
14%
Total Assessment$1,275,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,941+5.6%
2024$31,181+3.5%
2023$30,127+1.3%
2022$29,746+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,525,000
DeedBook 14928, Page 64

Property Sale

Sale
$1,030,000
DeedBook 10824, Page 884

Property Built

Built

Year Built: 1970