Skip to content

354 Bay LaneMantoloking, NJ 08738

Built 2019

Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
Oct 15, 2016

Property Information

Block44.13
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class20
Description2.5SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,932
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,110,400
59%
Improvement Value:$767,100
41%
Total Assessment$1,877,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,496+5.2%
2024$46,093+3.5%
2023$44,534+1.3%
2022$43,971+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$980,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 16580, Page 1574Recorded11/28/2016