Skip to content

306 Cutter LnMantoloking, NJ 08738

Built 1957

Last Sale Price
$234,914
Last Sale Date
May 9, 2022

Property Information

Block44.14
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class18
Description2SF-P 3215
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,215
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$486,500
64%
Improvement Value:$277,400
36%
Total Assessment$763,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,732+5.2%
2024$18,754+3.5%
2023$18,120+1.3%
2022$17,891+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$234,914
Sq Ft3,215DeedBook 19031, Page 1425Recorded5/17/2022

Property Sale

Sale
$645,000
DeedBook 11527, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1957