Skip to content

335 Cutter LnMantoloking, NJ 08738

Built 1968

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jul 7, 2011

Property Information

Block44.15
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1647
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,647
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$527,400
83%
Improvement Value:$106,800
17%
Total Assessment$634,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,381+5.2%
2024$15,570+3.5%
2023$15,043+1.8%
2022$14,778+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 14931, Page 477

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 5480, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1968