Skip to content

307 Cutter LnMantoloking, NJ 08738

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2005

Property Information

Block44.15
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G-P 1945
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,945
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$488,100
72%
Improvement Value:$191,800
28%
Total Assessment$679,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,562+5.2%
2024$16,692+3.5%
2023$16,127+1.3%
2022$15,923+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$916,000
DeedBook 12603, Page 1411

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 10828, Page 1158

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5188, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 1955