Skip to content

309 Cutter LnMantoloking, NJ 08738

Built 1956

Last Sale Price
$753,000
Last Sale Date
May 25, 2007

Property Information

Block44.15
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,637
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$486,500
80%
Improvement Value:$124,400
20%
Total Assessment$610,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,780+5.2%
2024$14,998+3.5%
2023$14,491+1.3%
2022$14,307+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$753,000
DeedBook 13695, Page 1429

Property Built

Built

Year Built: 1956