Skip to content

300 Barkentine LnMantoloking, NJ 08738

Built 1968

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 19, 2000

Property Information

Block44.16
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class17
Description2SF1G-P 2350
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,350
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$486,900
76%
Improvement Value:$155,700
24%
Total Assessment$642,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,598+5.2%
2024$15,776+3.5%
2023$15,242+1.3%
2022$15,050+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 10198, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1968