Skip to content

306 Barkentine LnMantoloking, NJ 08738

Built 1968

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
May 24, 2017

Property Information

Block44.16
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,732
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$451,800
79%
Improvement Value:$120,200
21%
Total Assessment$572,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,775+5.2%
2024$14,043+3.5%
2023$13,568+1.3%
2022$13,396+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,732DeedBook 16762, Page 1682Recorded6/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1968