Skip to content

329 Barkentine LnMantoloking, NJ 08738

Built 2022

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Apr 27, 2012

Property Information

Block44.17
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class18.5
DescriptionDOCK
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,497
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,000
50%
Improvement Value:$431,600
50%
Total Assessment$871,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,513+5.2%
2024$21,398+57.5%
2023$13,582+1.3%
2022$13,410+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$860,000
DeedBook 15195, Page 1590

Property Sale

Sale
$865,000
DeedBook 13654, Page 804