Skip to content

308 Brigantine LnMantoloking, NJ 08738

Built 1964

Last Sale Price
$381,000
Last Sale Date
Apr 22, 1999

Property Information

Block44.18
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,996
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$527,100
76%
Improvement Value:$162,200
24%
Total Assessment$689,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,805+5.2%
2024$16,922+3.5%
2023$16,350+1.3%
2022$16,143+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$381,000
DeedBook 5695, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1964