Skip to content

310 Brigantine LnMantoloking, NJ 08738

Built 1971

Last Sale Price
$974,000
Last Sale Date
Jun 29, 2007

Property Information

Block44.18
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,660
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$525,000
78%
Improvement Value:$150,800
22%
Total Assessment$675,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,456+5.2%
2024$16,591+3.5%
2023$16,030+1.3%
2022$15,827+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$974,000
DeedBook 13702, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1971