Skip to content

305 Brigantine LnMantoloking, NJ 08738

Built 1970

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Nov 23, 2011

Property Information

Block44.19
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,659
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$525,000
79%
Improvement Value:$142,400
21%
Total Assessment$667,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,239+5.2%
2024$16,385+3.5%
2023$15,831+1.3%
2022$15,631+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000
DeedBook 15046, Page 243

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 10848, Page 648

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5540, Page 305

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5249, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1970