Skip to content

311 Brigantine LnMantoloking, NJ 08738

Built 2008

Last Sale Price
$1,347,000
Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block44.19
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class19
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,606
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$527,400
49%
Improvement Value:$549,200
51%
Total Assessment$1,076,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,809+5.2%
2024$26,431+3.5%
2023$25,537+1.3%
2022$25,214+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,347,000
Sq Ft3,606DeedBook 17840, Page 1792Recorded3/31/2020

Property Built

Built

Year Built: 2008