Skip to content

315 Brigantine LnMantoloking, NJ 08738

Built 2024

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Mar 15, 2021

Property Information

Block44.19
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class21
Description3.5SF2G-P
Dwellings0
ZoningR75
Sq Footage1,499
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$525,200
30%
Improvement Value:$1,245,800
70%
Total Assessment$1,771,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,745+183.4%
2024$16,144+5.2%
2023$15,348+1.3%
2022$15,151+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$999,000
Sq Ft1,499DeedBook 18423, Page 1423Recorded4/16/2021