Skip to content

304 Tide Pond Rd.Mantoloking, NJ 08738

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2016

Property Information

Block44.20
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-P 2744
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,744
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$679,300
63%
Improvement Value:$396,600
37%
Total Assessment$1,075,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,791+5.2%
2024$26,413+3.5%
2023$25,520+1.3%
2022$25,198+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5648, Page 233