Skip to content

308 Tide Pond RdMantoloking, NJ 08738

Built 1979

Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Apr 19, 2022

Property Information

Block44.20
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class17
DescriptionA-1SF2G 2536
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,536
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$701,100
70%
Improvement Value:$305,100
30%
Total Assessment$1,006,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,990+10.2%
2024$23,583+3.5%
2023$22,785+1.3%
2022$22,497+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,800,000
Sq Ft2,536DeedBook 19041, Page 1411Recorded5/24/2022

Property Built

Built

Year Built: 1979