Skip to content

353 Tide Pond RdMantoloking, NJ 08738

Built 2024

Last Sale Price
$3,250,000
Last Sale Date
Nov 11, 2022

Property Information

Block44.23
Lot4.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class21
Description2.5SF3G-P
Dwellings0
ZoningR75
Sq Footage3,556
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,306,800
38%
Improvement Value:$2,162,100
62%
Total Assessment$3,468,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$89,602+176.0%
2024$32,462-25.2%
2023$43,396+1.3%
2022$42,847+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$3,250,000
DeedBook 19258, Page 844Recorded12/22/2022

Property Sale

Sale
$3,250,000

From:

To:

Sq Ft3,556DeedBook 18077, Page 193Recorded9/29/2020