Skip to content

441 Bryn Mawr Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 2018

Property Information

Block446.02
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,224
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,100
56%
Improvement Value:$97,100
44%
Total Assessment$219,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,662+5.2%
2024$5,381+3.5%
2023$5,199+1.3%
2022$5,134+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 10647, Page 1108

Property Built

Built

Year Built: 1970