Skip to content

415 N. Lake Shore Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 3, 2025

Property Information

Block446.02
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,148
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,800
55%
Improvement Value:$101,600
45%
Total Assessment$225,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,322+5.7%
2024$5,034+3.9%
2023$4,846+1.4%
2022$4,779+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$111,500
DeedBook 5516, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1970