Skip to content

490 Irisado Dr.Brick, NJ 08723

Built 1959

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Aug 26, 2014

Property Information

Block446.03
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,988
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
50%
Improvement Value:$121,600
50%
Total Assessment$242,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,266+5.2%
2024$5,956+3.5%
2023$5,754+1.3%
2022$5,682+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 15886, Page 1561Recorded9/5/2014

Property Built

Built

Year Built: 1959