Skip to content

513 Amherst Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jan 28, 2000

Property Information

Block446.03
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,322
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,400
53%
Improvement Value:$109,500
47%
Total Assessment$232,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,766+5.5%
2024$5,468+3.7%
2023$5,274+1.3%
2022$5,205+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 10034, Page 1646

Property Built

Built

Year Built: 1970