Skip to content

531 Amherst Dr.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2022

Property Information

Block446.04
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,721
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,600
50%
Improvement Value:$121,400
50%
Total Assessment$244,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,303+5.2%
2024$5,990+3.5%
2023$5,788+5.9%
2022$5,464+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,721DeedBook 17690, Page 758Recorded11/21/2019

Property Built

Built

Year Built: 1965