Skip to content

401 Meredith LaneBrick, NJ 08723

Built 1977

Owner
---
Last Sale Price
$534,000
Last Sale Date
Aug 8, 2025

Property Information

Block446.06
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,442
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,800
49%
Improvement Value:$127,400
51%
Total Assessment$250,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,463+5.2%
2024$6,142+3.5%
2023$5,935+1.3%
2022$5,860+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$534,000
Sq Ft1,442DeedBook 20113, Page 941Recorded8/26/2025

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 5354, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1977