Skip to content

496 Amherst DrBrick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2005

Property Information

Block446.07
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.0

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,866
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,900
43%
Improvement Value:$161,500
57%
Total Assessment$285,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,372+5.2%
2024$7,007+3.5%
2023$6,770+1.3%
2022$6,684+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 4919, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1960