Skip to content

504 Amherst Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Date
Feb 21, 1997

Property Information

Block446.07
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,150
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,400
53%
Improvement Value:$107,700
47%
Total Assessment$231,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,969+5.2%
2024$5,674+3.5%
2023$5,482+1.3%
2022$5,412+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970