Skip to content

472 Vassar Pl.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Oct 30, 2018

Property Information

Block446.07
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 2051
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,051
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,500
35%
Improvement Value:$230,800
65%
Total Assessment$356,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,203+5.2%
2024$8,747+9.5%
2023$7,987+1.3%
2022$7,886+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,051DeedBook 17326, Page 198Recorded12/11/2018

Property Sale

Sale
$171,000

From:

To:

Sq Ft2,051DeedBook 16983, Page 1497Recorded12/29/2017

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5064, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1970