Skip to content

408 Meredith LaneBrick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Dec 13, 2005

Property Information

Block446.09
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,490
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,500
47%
Improvement Value:$140,700
53%
Total Assessment$266,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,876+5.2%
2024$6,535+3.5%
2023$6,314+1.3%
2022$6,234+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 12963, Page 1687

Property Built

Built

Year Built: 1960