Skip to content

412 Meredith LaneBrick, NJ 08723

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$627,483
Last Sale Date
Jun 16, 2025

Property Information

Block446.09
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,240
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,500
41%
Improvement Value:$180,500
59%
Total Assessment$306,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,904+5.2%
2024$7,512+3.5%
2023$7,258+1.3%
2022$7,167+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$627,483
Sq Ft2,240DeedBook 20047, Page 547Recorded6/19/2025

Property Built

Built

Year Built: 1958