Skip to content

408 Aurora Dr.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2023

Property Information

Block446.10
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,670
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,500
46%
Improvement Value:$147,300
54%
Total Assessment$272,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,046+9.3%
2024$6,447+3.6%
2023$6,221+1.3%
2022$6,139+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985