Skip to content

429 Cornell Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Date
Dec 29, 2020

Property Information

Block446.10
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,020
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,300
63%
Improvement Value:$74,200
37%
Total Assessment$198,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,877+5.5%
2024$4,623+3.7%
2023$4,458+1.4%
2022$4,399-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960