Skip to content

414 Aurora Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2017

Property Information

Block446.10
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1522
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,522
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,300
44%
Improvement Value:$157,600
56%
Total Assessment$281,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,281+5.2%
2024$6,921+3.5%
2023$6,687+1.3%
2022$6,602+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970