Skip to content

486 Bryn Mawr Dr.Brick, NJ 08723

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2017

Property Information

Block446.10
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class17
Description2SF1G-P 4132
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage4,132
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,400
31%
Improvement Value:$266,600
69%
Total Assessment$389,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,048+5.2%
2024$9,550+3.5%
2023$9,227+1.3%
2022$9,110+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5630, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1966