Skip to content

471 Cornell DrBrick, NJ 08723

Built 1968

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 23, 2021

Property Information

Block446.11
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,520
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,600
51%
Improvement Value:$115,500
49%
Total Assessment$238,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,150+5.2%
2024$5,845+3.5%
2023$5,648+1.3%
2022$5,576+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,520DeedBook 18807, Page 571Recorded12/3/2021

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 17493, Page 933Recorded6/5/2019

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 15412, Page 847

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4774, Page 884

Property Built

Built

Year Built: 1968