Skip to content

455 Cornell Dr.Brick, NJ 08723

Built 1976

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 12, 2022

Property Information

Block446.11
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,497
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,600
51%
Improvement Value:$120,100
49%
Total Assessment$243,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,295+5.2%
2024$5,983+3.5%
2023$5,781+1.3%
2022$5,707+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,497DeedBook 18903, Page 1294Recorded2/10/2022

Property Sale

Sale
$248,500

From:

To:

Sq Ft1,497DeedBook 16140, Page 474Recorded7/21/2015

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5123, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1976