Skip to content

452 Aurora DrBrick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jan 30, 2013

Property Information

Block446.11
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,050
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,100
48%
Improvement Value:$134,500
52%
Total Assessment$257,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,654+5.2%
2024$6,324+3.5%
2023$6,110+1.3%
2022$6,033+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 15441, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1960