Skip to content

409 Lafayette Dr.Brick, NJ 08723

Built 1963

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jul 16, 2007

Property Information

Block446.12
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,315
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,100
53%
Improvement Value:$108,600
47%
Total Assessment$231,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,985+5.2%
2024$5,688+3.5%
2023$5,496+1.3%
2022$5,426+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 13726, Page 1323

Property Sale

Sale
$135,900
DeedBook 4728, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1963