Skip to content

428 Cornell Dr.Brick, NJ 08723

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2013

Property Information

Block446.12
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,310
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,100
48%
Improvement Value:$135,500
52%
Total Assessment$258,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,680+5.2%
2024$6,349+3.5%
2023$6,134+1.3%
2022$6,056+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 10090, Page 464

Property Built

Built

Year Built: 1961