Skip to content

432 Cornell Dr.Brick, NJ 08723

Built 1986

Last Sale Price
$197,500
Last Sale Date
Sep 18, 2001

Property Information

Block446.12
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G/P
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,560
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,100
44%
Improvement Value:$156,600
56%
Total Assessment$279,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,225+5.2%
2024$6,867+3.5%
2023$6,634+1.3%
2022$6,551+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$197,500
DeedBook 10557, Page 1199

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 10086, Page 1615

Property Built

Built

Year Built: 1986