Skip to content

504 Eli PlaceBrick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$104,000
Last Sale Date
Sep 25, 1995

Property Information

Block446.12
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,444
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,300
48%
Improvement Value:$132,500
52%
Total Assessment$255,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,607+5.2%
2024$6,280+3.5%
2023$6,068+1.3%
2022$5,991+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 5308, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1960