Skip to content

530 Bryn Mawr Dr.Brick, NJ 08723

Built 2017

Last Sale Price
$399,900
Last Sale Date
Jul 14, 2017

Property Information

Block446.13
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,339
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,400
31%
Improvement Value:$262,300
69%
Total Assessment$382,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,885+5.2%
2024$9,395+3.5%
2023$9,078+1.3%
2022$8,963+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$399,900

From:

To:

Sq Ft2,339DeedBook 16814, Page 775Recorded7/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$97,500

From:

To:

DeedBook 16458, Page 439Recorded7/26/2016

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 10856, Page 227

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5456, Page 471