Skip to content

534 Bryn Mawr Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$427,000
Last Sale Date
Jul 27, 2021

Property Information

Block446.13
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,960
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,600
39%
Improvement Value:$195,100
61%
Total Assessment$317,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,206+5.2%
2024$7,800+7.1%
2023$7,286-2.1%
2022$7,441+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$427,000
Sq Ft1,960DeedBook 18615, Page 228Recorded8/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 1970