Skip to content

540 Bryn Mawr Dr.Brick, NJ 08723

Built 1975

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 18, 2016

Property Information

Block446.13
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,904
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,800
37%
Improvement Value:$188,600
63%
Total Assessment$299,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,734+5.2%
2024$7,350+3.5%
2023$7,102+1.3%
2022$7,012+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,904DeedBook 16498, Page 399Recorded9/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 1975