Skip to content

443 Lafayette Dr.Brick, NJ 08723

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$628,000
Last Sale Date
Oct 6, 2025

Property Information

Block446.13
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-POOL 1872
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,872
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,800
43%
Improvement Value:$163,400
57%
Total Assessment$286,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,393+5.2%
2024$7,026+3.5%
2023$6,789+1.3%
2022$6,703+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$628,000
Sq Ft1,872DeedBook 20161, Page 1181Recorded10/10/2025

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 16646, Page 1352Recorded1/31/2017

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 12148, Page 1374

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 4927, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1968